Svetski dan dijabetesa
Dijabetes - tihi ubica
Povodom Svetskog dana dijabetesa, 14. Novembra laboratorija KUĆE ZDRAVLJA odobrava popust u iznosu od 20% na analize koje se odnose na dijabetes: kontrola glukoze , OGTT, kontrolna tromesečnog šećera HBA1C.
U Srbiji, trenutno 600000 ljudi boluje od šećerne bolesti a svake godine otkrije se novih 16000 pacijenata. Oko 90% dijabetičara boluje od tip II dijabetesa i u oko 80% slučajeva ova bolest nije pod dobrom kontrolom.
TIP I dijabetesa , ranije poznat kao insulin – zavisni ili šećerna bolest nastala još u detinjstvu, ima osnovnu karakteristiku nedostatak proizvodnje insulina.
TIP II dijabetesa, ranije poznat kao insulin nezavisni ili dijabetes nastao kod odraslih osoba karakteriše se kao šećerna bolest uzrokovana neefikasnom upotrebom insulina od strane sopstvenog organizma. Nastaje kao posledica prekomerne telesne mase i nedovoljne fizičke aktivnosti.
Laboratorijske analize kod pacijenata koji imaju šećernu bolest ili se na nju još uvek sumnja:
Priprema pacijenata za laboratorijsko ispitivanje - važno jer napomenuti pacijentnima da se dan uoči odlaska u laboratoriju hrana ne uzima posle 18 h.Normalna vrednost – referentni interval glikoze u venskoj krvi je u rasponu od 4,2 do 6,4 mmol/L.Kada se pri kontrolnom pregledu ustanovi da je vrednost glukoze viša od referentnih vrednosti , obavezno je ponavljanje testiranja koncentracije glukoze u kapilarnoj krvi ( iz prsta).Koncentracija glukoze u serumu natašte ( gladovanje od 12 do 16 časova ) iznad 7,0 mmol/L u dva uzastopna merenja, u razmaku od nekoliko dana upućuje na izvođenje testa opterećenja glukozom ili poznatiji kao OGTT.
Oralni glukoza tolerans test (OGTT)
Test se izvodi u jutarnjim časovima, posle 12 do 14 sati gladovanja. Pacijentu se uzme prvo kapilarni uzorak krvi ( iz prsta) natašte I odredi nivo glukoze.Zatim mu se da, da popije 75 g glukoze rastvorene u 250 – 300 ml vode.Nakon toga krv se uzima za analizu posle 2 h.Vrednost glukoze >6,6 mmol/L u uzorku uzetom posle 2 h ukazuju na izmenjenu toleranciju na glukozu.
Glikozirani hemoglobin (HbA1c)
Glikozacija hemoglobina odvija se kontinuirano tokom života eritrocita I zato je koncentracija HbA1c proporcionalna prosečnom nivou glukoze u krvi tokom dva- tri meseca .Stoga je to dobar parameter za praćenje metaboličke kontrole dijabetesa.To je najbolji način da se utvrdi da li je glikemija pod kontrolom I da li ima potrebe za korekcijom terapije.To je dragoceni pokazatelj I disciplinovanosti pacijenta u poslednja tri meseca.HbA1c se uzima iz venske krvi u bilo koje doba dana I ne mora se voditi računa da li je pacijent jeo ili ne , primio insulin ili ne.Ako je njegova vrednost ispod 6%, smatra se da je dijabetična bolest dobro reguliusana.Vrednost HbA1c iznad 7% zahteva korekciju terapije.Ako je njegova vrednost iznad 9%, veća je I mogućnost promena na očnom dnu, bubrezima,nervnom sistemu.
URIN
Analiza urina kod dijabetičara je neophodna, naročito zbog nekih biohemijskih parametara (glukoza, ketoni, specifična težina, kiselost- pH) koji se u laboratorijama određuju test tračicama.