Zdravlje muškaraca - prostata
Iako je duboko sakrivena, „ograđena“ drugim organima i ušuškana u sopstvenoj kapsuli, prostata nije zaštićena od bolesti, kao što ni njena uloga, posebno u reproduktivnom životu muškarca nije zanemariva, štaviše – neophodna je.
Smeštena između vrata bešike i uretre, i rektuma sa kojim je u direktnom kontaktu, ispod pubične kosti, ova žlezda značajno učestvuje u reproduktivnom periodu muškarca zbog sekreta koji je sastavni deo sperme, a nephodan je za začeće prirodnim putem.
Osim toga ovakva lokalizacija prostate kao i nervi koji su sa njom u direktnom kontaktu, za kontrolisanje mokrenja i erekcije, objašnjava između ostalog zašto se preventivno ne uklanja nakon završetka reproduktivnog doba muškarca, zbog potencijalno značajnog uticaja na kvalitet života. Zbog svega ovoga, treba je čuvati da ne oboli, a i ako do toga dođe, valjano i pravovremeno lečiti.
Mlađa populacija uglavnom oboleva od upalnih oboljenja prostate (akutni i hronični prostatitis), kao i od hroničnog pelvičnog bolnog sindroma, koji se doskora vezivao za obolevanje prostate, ali je sada poseban entitet sa specifičnim pristupom i lečenjem. Ova oboljenja prisutna su i kod starih ali samo kao komplikacija nošenja katetera i lošeg izmokravanja. Posebni problemi sa prostatom nastaju najčešće u sedmoj ili osmoj deceniji života, mada nisu retki ni u šestoj, a manifestuju se različitim iritativnim i opstruktivnim tegobama neizdrživ nagon za mokrenjem ili nevoljno izmokravanje, učestalo dnevno mokrenje, zatim napinjanje pri mokrenju, nedovoljno izmokravanje, tanji mlaz, češće noćno ustajanje. Ove tegobe mogu da budu posledica uvećavanja delova prostatične žlezde, kao i promena u samom mišiću mokraćne bešike, ili usled kombinacije ove dve morfološke promene što na kraju dovodi do funkcionalnih smetnji kod mokrenja i izmokravanja.
Akutni prostatitis kod zdravih osoba najčešće nastaje zbog pada imuniteta i postojanja infekcije uretre, dok kod nešto starijih nastaje na terenu već prisutnih blažih tegoba prilikom mokrenja usled sedenja na hladnoj površini, stajanja u vodi, kupanja u hladnoj vodi. Hronični prostatitis razvija se kao komplikacija akutnog, usled neprepoznatih ili predhodnih infekcija uretre (hlamidijalna, gonokokna, bakterijska), kod stresnih stanja, pada imuniteta, preteranog sedenja, izlaganja hladnoći. Hronični prostatitis kao svoju najveću komplikaciju ima povećanje rizika od nastanka karcinoma prostate u kasnijim godinama, a rana komplikacija može biti infertilitet usled štetnog dejstva na kvalitet sperme.
Uvećanje određenih žlezdanih delova prostate ili cele prostate posledica je određenih hormonskih dešavanja tokom procesa starenja u samom organizmu muškarca i unutar prostate, koja su individualna, i na koje se ne može značajnije uticati. Sama veličina prostate, odnosno njeno uvećavanje dva ili tri puta od normalnog , ne znači da se mora lečiti, ukoliko pacijent nema tegobe. Sa druge strane, čak i mala odstupanja od veličine, posebno ako su na nezgodnom mestu (vrat mokraćne bešike), zahtevaju hirurši zahvat zbog značajnog uticaja na kvalitet mokrenja i izmokravanja, ili ako dovode do zadebljavanja bešičnog mišića.
Poseban entitet predstavlja karcinom prostate koji se može javiti već od 40 godina kod osoba koje su u porodici imale slučajeve karcinoma prostate (otac, deda). Posebno se preporučuje godišnja kontrola urologa svim pacijentima nakon 50 godina života u pravcu prevencije karcinoma prostate.
Pravovremenim i redovnim javljanjima Vašem urologu moguće je sprečiti i adekvatno lečiti sve bolesti prostate.
Urolog Kuće Zdravlja: dr Borislav Njegovan