Status gvožđa u organizmu
Gvožđe predstavlja jedan od najvažnijih elemenata u našem organizmu, koji je uključen u brojne metaboličke procese. Ulazi u sastav hemoglobina gde je neophodan za vezivanje i transport kiseonika do tkiva, učestvuje u ćelijskom disanju, ulazi u sastav nekih proteina i enzima. U organizam se unosi putem hrane (meso, žitarice, povrće). Mešovitom ishranom unosi se oko 10-30 miligrama gvožđa dnevno. Najbogatiji izvori gvožđa su: jetra, meso, jaja, piletina, riba, soja, bundeva, zob, grašak, smokva itd.
Putem krvi gvožđe se transportuje pomoću transferina, proteina koji služi kao nosač. Na taj način stiže do tkiva i organa gde se ugrađuje u proteine i enzime ili se formiraju depoi gvožđa.
Sniženi nivoi gvožđa mogu dovesti do raznih tipova anemija. Smanjene vrednosti se javljaju kod nedovoljnog unosa hrane bogate gvožđem (vegetarijanci), ako su povećane potrebe organizma (ubrzan rast u detinjstvu , trudnoća, dojenje), ako postoji uticaj faktora koji smanjuju apsorpciju gvožđa iz creva, kod gubitka krvi (menstruacija, porođaj, krvarenja iz gastrointestinalnog trakta), kod različitih infekcija. Klinička slika anemija usled nedostatka gvožđa počinje postepeno, tegobe počinju pri naporu, javlja se umor, malaksalost, razdražljivost i otežano disanje, lupanje srca, glavobolja. Fizičkim pregledom uočavaju se bledilo kože i sluzokoža, lomljivost noktiju, kosa je suva, lomljiva, istanjena i lako opada. Bolesnici su manje otporni i imaju češće infekcije disajnih i urinarnih puteva. Relativno često se javljaju neuralgije.
Sa druge strane, povećane količine gvožđa se mogu javiti posle uzimanja preparata gvožđa, kod terapije oralnim kontraceptivima, kod nekih naslednih bolesti.
Klinička procena statusa gvožđa u organizmu zahteva niz ispitivanja. Rezultati se interpretiraju imajući u vidu pol, starost, fiziološko stanje pacijenta (npr. trudnoća, postoperativni period), kao i druge okolnosti (lekovi, suplementi, način ishrane, uzimanje oralnih kontraceptivnih sredstava…).
U cilju procene statusa gvožđa, najčešće se koriste sledeće laboratorijske analize:
- krvna slika - gvožđe je neophodno za sintezu hemoglobina;
- koncentracija gvožđa u serumu, TIBC, UIBC, transferin - definišu količinu gvožđa koja se transportuje putem krvi;
- feritin - proporcionalan je rezervi gvožđa u organizmu. Kada su količine dostupnog gvožđa nedovoljne, ono se oslobađa iz feritina, zalihe gvožđa se smanjuju i nivo feritina opada. Ako je količina gvožđa u organizmu povišena, ono se taloži u tkivima i vremenom može dovesti do njihovog oštećenja.
Ako se utvrdi poremećaj statusa gvožđa u organizmu, potrebno je uraditi dodatne analize, koje imaju za cilj utvrđivanje uzroka poremećaja.
Postoje velike varijacije u nivou gvožđa iz dana u dan, čak i toku istog dana (cirkadijalni ritam) i kreću se i do 30%. Ujutru se dobijaju najviše a uveče najniže vrednosti. Zbog toga je preporuka da se krv uzima ujutru. U našoj laboratoriji prilikom interpretacije dobijenih rezultata, vodi se računa o svim ovim faktorima.
Zbog ogromnog značaja koji ima u ljudskom organizmu, preporučuje se periodična provera nivoa hemoglobina, gvožđa i njegovih rezervi, naročito kada postoje simptomi manjka gvožđa u organizmu.