Spermogram
Do nedavno je postojalo mišljenje da je za ne mogućnost začeća krivica isključivo bila na ženi. Muškarac je izuziman iz te krivice, jer je postojanje erekcije bio dovoljan dokaz njegove plodnosti. Međutim, potenciju i plodnost ne treba mešati, a upravo to pokazuju i statistike prema kojima se uzroci ne plodnosti mogu naći i kod muškaraca i kod žena. Sterilitet je sve veći problem. Najčešći uzrok steriliteta kod muškaraca je smanjeni broj spermatozoida. Broj spermatozoida i uopšte procena stanja spermatozoida utvrđuje se testom koji se zove spermogram. Osim toga anomalije ćelija koje može pokazati spermogram mogu biti indikator različitih infekcija ili prostatitisa. Analiza spermograma je veoma jednostavna i primenjuje se u svakodnevnoj dijagnostici.
Priprema pacijenta za spermogram
Za realne vrednosti spermograma važno je da se pacijenti pridržavaju odredjenih uputstva. Apstinencija pre davanja sperme na analizu mora da iznosi između 2 do 5 dana, uzorak se daje u prostorijama laboratorije.
Na parametre spermograma mogu uticati neki lekovi, zato je bitno da pacijent nije uzimao lekove i nije bio bolestan nekoliko nedelja pre spermograma.
Mora se naglasiti da je ejakulat izuzetak u odnosu na druge bioloske tečnosti jer njeni parametri variraju u širokom opsegu u pogledu individualnih varijacaija. Zbog toga se analiza spermograma mora ponoviti da bi se notirale individualne varijacije u vremenskom periodu i da bi se ustanovili normalni parametri. Najveći deo ejakulata se luči iz seminalnih vezikula i prostate, pa zapremina ejakulata nije u direktnoj vezi sa spermatogenezom, pa tako ni brojem spermatozoida. Ukupan broj spermatozoida u ejakulatu ukazuje na spermatogenezu i u vezi je sa vremenom apstiniranja pre davanja uzorka na analizu. U normalnim uslovima spermatogeneza je konstantan proces i zbog toga se broj spermatozoida u ejakulatu povećava sa dužinom apstinencije. Zapremina ejakulata je povezana sa sekretornom funkcijom seminalnih vezikula i prostate. Smanjena zapremina ejakulata i smanjen broj spermatozoida ukazuju na slabiju produkciju žlezda. Konzumiranje alkohola se ne preporučuje u tim danima. Alkohol doprinosi smanjenju kvaliteta spermatozoida.
Ejakulat sadrži spermatozoide različitih stepena pokretljivosti. Mnogi faktori utiču na pokretljivost spermatozoida. Povećan broj leukocita ukazuje na inflamatorne procese urogenitalnog sistema.
Takođe se mora imati u vidu da spermogram i njegove karakteristike mogu varirati. Zbog toga se reporucuje analiza spermograma dva puta u periodu od dve nedelje.
Spermogram – analiza sperme je prvi korak da bi se identifikovao muški sterilitet. Osim toga anomalije ćelija koje može pokazati spermogram mogu biti indikator različitih infekcija ili prostatitisa. Analiza spermograma je veoma jednostavna i primenjuje se u svakodnevnoj dijagnostici.
Analiza sperme je integralni deo ispitivanja para koji je došao na konsultacije zbog steriliteta. Vitalnost spermatozoida zahteva direktan pregled ćelija, dajući na taj način informacije koje je nemoguće dobiti za ženske germinalne ćelije. Sveukupno ova analiza daje sliku o funkciji testisa i o integritetu muškog genitalnog trakta.
Mora se naglasiti da je sperma izuzetak u odnosu na druge bioloske tečnosti jer njeni parametri variraju u širokom opsegu u pogledu individualnih varijacaija. Zbog toga se analiza spermograma mora ponoviti da bi se notirale individualne varijacije u vremenskom periodu i da bi se ustanovili normalni parametri. Najveći deo ejakulata se luči iz seminalnih vezikula i prostate, pa zapremina ejakulata nije u direktnoj vezi sa spermatogenezom, pa tako ni brojem spermatozoida. Ukupan broj spermatozoida u ejakulatu ukazuje na spermatogenezu i u vezi je sa vremenom apstiniranja pre davanja uzorka na analizu. U normalnim uslovima spermatogeneza je konstantan proces i zbog toga se broj spermatozoida u ejakulatu povećava sa dužinom apstinencije. Zapremina ejakulata je povezana sa sekretornom funkcijom seminalnih vezikula i prostate. Smanjena zapremina ejakulata i smanjen broj spermatozoida ukazuju na slabiju produkciju žlezda.
Pravilan način primenjivanja analize spermograma
Uzorak sperme bi trebalo da se daje na analizu nakon 3-4 dana apstiniranja. Konzumiranje alkohola se ne preporučuje u tim danima. Alkohol doprinosi smanjenju kvaliteta spermatozoida. Davanje uzorka se vrši u prostoriji koja je specijalno za to namenjena. Ponekad je moguće doneti uzorak od kuće. U tom slučaju se on mora doneti u za to odgovarajućoj posudi i u roku od jednog sata od davanja, na telesnoj temperaturi. Prednost davanja uzorka na klinici je inspekcija uzorka neposredno nakon davanja.
Sperma sadrži spermatozoide različitih stepena pokretljivosti. Mnogi faktori utiču na pokretljivost spermatozoida. Povećan broj leukocita ukazuje na inflamatorne procese urogenitalnog sistema.
Takođe se mora imati u vidu da spermogram i njegove karakteristike mogu varirati. Zbog toga se preporučuje analiza spermograma dva puta u periodu od dve nedelje.