Laserski snop rešava problem proširenih vena
Bolest proširenih vena je jedna od najčešćih u civilizovanom svetu i može se reći da svaka druga osoba na planeti ima proširene vene u nekom životnom periodu. Savremeni način života je sve značajniji faktor nastanka oboljenja zbog predugog sedenja i stajanja, pored poznatog uticaja sile Zemljine teže, naslednih faktora, pritiska ploda tokom trudnoće na venske krvne sudove i drugih uticaja. Razgovaramo sa dr sci med Živojinom Jonjevom, kardiohirurgom, sertifikovanim endovaskularnim hirurgom za jednu od najnovijih procedura u lečenju proširenih vena, upotrebom lasera.
Možete li nam ukratko objasniti kako nastaju proširene vene i da li pored estetskog problema ovakve promene izazivaju zdravstvene posledice i koliko one mogu biti opasne po pacijenta?
Vene sprovode krv u srce suprotno zemljinoj teži i zbog toga u njima postoje zalisci, koji sprečavaju da se krv vraća u donje delove tela. Problemi nastaju kada zalisci popuštaju rezultujući zaostajanje krvi u venama i stvaranje proširenja. Na tim mestima se nakupljaju trombociti od kojih mogu da se formiraju ugrušci. Oni vremenom mogu potpuno zatvoriti venu i usloviti odumiranje okolnih tkiva. Takođe, ugrušak može da se otkine i izazove začepljenje u gornjim partijama tela (embolija). Neke od komplikacija mogu biti fatalne, pa su u tom smislu prevencija i lečenje od velikog značaja.
Da li bolest nastaje naglo i kada treba da se pristupi lečenju?
Prvi znaci venske slabosti su povremeni osećaji težine u nogama. Nelečeno početno stanje dovodi do razvoja venskih bolesti i pratećih komplikacija. Tok bolesti odvija se kroz 6 faza prema CEAP skali (C0-C6). Prva je nulta u kojoj pacijent oseća nelagodu, bolove u nogama, svrab, osećaj težine, noćne grčeve. U fazi C1 pored nabrojanih simptoma javljaju se vidljive paučinaste vene, popucali kapilari, sledi C2 kada se, pored vidljivih proširenih vena, javljaju povremeni bolovi. Stadijum C3 znači da su noge otečene povremeno ili stalno. Promena boje kože obično smeđe na potkolenicama ili beličaste uz ostale simptome javlja se u narednom C4 stadijumu. Otvorene rane nastaju u fazi C5 a nezarastajuće, otvorene rane u krajnjoj, C6 fazi. Jednom proširene vene ostaju zauvek takve i zato je veoma važno uočiti problem na vreme i zaustaviti dalji tok bolesti.
Koji su načini lečenja?
Za preventivu i lečenje primenjuju se različite medicinske tehnike i tretmani. S obzirom da se proširena vena ne može oporaviti, korišćenjem elastičnih zavoja i čarapa se problem ne leči, već se ublažavaju tegobe, zajedno sa uzimanjem lekova protiv zgrušavanja krvi i previjanjem rana, ukoliko je potrebno. Da bi se izbegao rizik od tromboflebitisa, takvu bi venu trebalo operisati. Operacije vena se vrše hiruškim putem ili nekom od najnovijih endovaskularnih metoda-bez reza, gde spada upotreba lasera.
Danas se mnogo govori o prednostima primene savremene tehnologije u medicini,da li je to slučaj i sa primenom lasera u lečenju proširenih vena?
Lasersko uklanjanje proširenih vena ima višestruke prednosti u odnosu na klasičnu, hirušku metodu. U prvom redu, metoda je bezbedna za pacijenta, minimalno invazivna, što znači da se maksimalno štedi okolno zdravo tkivo. Nema rezova, niti postoperativnih bolova i ožiljaka. Obavlja se pod kontrolom ultrazvuka, u lokalnoj anesteziji uvođenjem laserske sonde. Laserski zrak omogućava da se trenutno zatvori vena koja je sklona trombozi, zaustavi razvoj bolesti i spreče opasne komplikacije. Preostale, zdrave vene postaju rasterećene i u stanju da zadovolje sve potrebe organizma. Pacijent nakon zahvata odmah odlazi kući i sutradan je spreman za odlazak na posao. Ova metoda se može obavljati u ambulantnim uslovima i u letnjim mesecima zbog minimalnog rizika od infekcija.
Da li se ove procedure koriste kod nas i kako da pacijenti znaju da li je njihov problem rešiv na taj način?
Laserske operacije proširenih vena sprovode se u poliklinici „Kuća zdravlja“ koja poseduje opremu i stručni kadar. Pacijenti mogu da se jave i zakažu pregled telefonom ili da dođu lično, kao bi dobili stručno mišljenje i preporuke o daljem lečenju. Veoma važan pregled je Doppler venskih krvnih sudova nogu, koji se takođe može obaviti u „Kući zdravlja“. Valja napomenuti da lasersko uklanjanje proširenih vena daje veoma dobre kozmetičke rezultate!
*Vi dolazite sa Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici, gde ste načelnik odeljenja za koronarnu hirurgiju. Ali ono što je značajnije, saznali smo da ste kardiohirurg sa najmanjim procentom smrtnosti nakon operacija na otvorenom srcu, minimalnih 0,9%! *
Veoma je važno u svakom poslu, a naročito u kardiohirurgiji, gde je uspešnost operacije jasno omeđena linijom koja razdvaja život od smti, voleti svoj posao, biti posvećen i otvoren za nova učenja, usavršavanja, rad na sebi i svojim kompetencijama. Naglasio bih uticaj koji je na mene ostavio prof Ninoslav Radovanović, moj prvi učitelj i mentor u profesionalnom razvoju, potom iskustvo na univerzitetu u Ilinoisu u Čikagu, gde sam proveo dve godine i godinu dana u Vašingtonu, kao klinički istraživač na Univerzitetu. Pored stalnog zaposlenja u Institutu za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici, dve godine sam radio u Sloveniji u svojstvu gostujućeg kardiohirurga. Nakon obuke u Nemačkoj, u Asclepion-ovom edukativnom centru u Jeni, stekao sam zvanje sertifikovanog endovaskularnog hirurga a lasersko uklanjanje proširenih vena u Vašem gradu obavljamo u poliklinici „Kuća zdravlja“, koja jedina u Srbiji poseduje ovakav laserski uređaj.