Celijakija ili netolerancija na gluten
Šta je celijakija?
Celijakija je autoimuna bolest koju karakteriše neprikladni imuni odgovor na gluten, protein koji se nalazi u pšenici i u srodnim žitaricama- raž i ječam. Ova reakcija dovodi do upale tankog creva i do oštećenja i uništenja resica koje oblažu unutrašnji zid creva. Resice su mali nabori tkiva koji povećavaju površinu creva i na taj način dozvoljavalju i omogućuju apsorpciju hranljivih materija, vitamina, minerala, tečnosti i elektrolita u organizam. Kod osoba oseljivih na gluten, organizam proizvodi antitela koja deluju protiv sastojaka crevnih resica. Onoliko dugo koliko je osoba izložena ovim proteinima, njegov organizam će proizvoditi ova antitela. Kada su crevne resice oštećene ili uništene, organizam je znatno manje u stanju da apsorbuje hranu i tada počinje da razvija simptome vezane za neuhranjenost i lošu apsorpciju.
Svetska ispitivanja su pokazala da je celijakija najčešća kod Evropljana, i da je najčešća kod dece kao i kod odraslih u 30tim i 40tim godinama. Oko 20% je onih sa 60 godina koji su oboleli od celijakije. Takođe je pronađeno da je celijakija češća kod žena nego kod muškaraca.
Znaci i simptomi
Dosadašnja istraživanja su pokazala da samo 10% onih koji boluju od celijakije imaju tipične simptome malapsorpcije. Oko 40% pacijanata ima smo neke od simptoma, a 33% nema simptome uopšte. Manifestovanje celijakije varira u zavisnosti od godina starosti kao i od faze razvoja. Pošto su isti simptomi prisutni i kod raznih drugih bolesti, postavljanje dijagnoze za celijakiju može biti zanemarena ili odložena – nekad i godinama. Znaci i simptomi celijakije uključuju sledeće:
- Bol u stomaku i grčevi
- Anemija uzrokovana nedostatkom gvožđa a koja ne odgovara na suplemente gvožđa
- Krvarenje
- Krv u stolici
- Bolovi u kostima i zglobovima
- Promene u zubnoj gleđi
- Dijareja (proliv)
- Umor
- Flatulencija
- Masna stolica, stolica jako neprijatnog mirisa
- Ranice u ustima
- Povraćanje
- Slabost
- Gubitak težine
Neki od ovih simptoma se mogu naći i kod drugih oboljenja, uključujući i alergiju na hranu.
Deca sa celijakijom usporeno napreduju, rastu i razvijaju se, kasnije ulaze u pubertet i niskog su rasta. Odrasli sa celijakijom mogu da imaju problem sa neplodnošću. Mnogo ljudi obolelih od celijakije imaju dermatitis herpetiformis, bolest koja izaziva svrab i plikove na koži. Takođe postoji povećan rizik za razvoj osteoporoze i crevnog limfoma – jedan oblik karcinoma.
Testovi
Uglavnom sva testiranja za detekciju celijakije se svode na specifična autoantitela. Ove analize se sprovode za uspostavljanje dijagnoze i praćenje celijakije
- Transglutaminaska Antitela, IgA: Ovo je najosetljiviji i najspecifičniji test iz krvi za celijakiju i ova analiza je inicijalni test.
- Transglutaminaska Antitela, IgG : Manje osetljiv i specifičan nego IgA klasa ali na njega ne utiče nedostatak IgA klase, koja je više prisutna kod onih sa celijakijom.
- Anti-Gliadinska Antitela (AGA), IgG i IgA: Antitela protiv glijadinskog dela glutena.
- Anti-Endomizijalnal Antitela (EMA), IgA: Manje uobičajen
Ostali testovi koji mogu da se urade kako bi se procenila ozbiljnost bolesti, stepen neuhranjenosti, malapsorpcije kao i zahvaćenost drugih organa su:
- KKS (kompletna krvna slika), za anemiju
- SEDIMENTACIJA ERITROCITA, za detekciju upale
- CRP (C-Reactivni protein), više osetljiv test za merenje upale
- KMP (kompletni metabolički panel), za određivanje electrolita, proteina, nivoa kalcijuma a kako bi se proverio status bubrega i jetre
- Vitamin D, B12 i folat, za određivanje nedostatka vitamina
- Gvožđe, TIBC, UIBC i feritin, za određivanje nedostatka gvožđa
- Masnoće u stolici, da pomogne u proceni loše apsorpcije
Screening test intolerancije na hranu
Cena screening testa intolerancije na hranu je 3.900,00 dinara. Nije potrebno zakazivanje. Rezultati testova dobijaju se nakon 7 dana.
Test je namenjen pre svega pacijentima koji imaju problema sa regulacijom prekomerne telesne težine. Ovo je test pravilne i izbalansirane ishrane koja je upravo u skladu sa opštim stanjem vašeg organizma. Idealan je za regulisanje telesne težine, povišenih vrednosti holesterola, triglicerida i glukoze u krvi. Pre vađenja krvi nemojte jesti najmanje 12 h, od pića samo voda, ukoliko uzimate lekove, ne morate prekidati terapiju, jer ona neće uticati na rezultate testa. Rezultati testa svrstavaju namirnice u različite kategorije i obuhvataju 380 namirnica iz svakodnevne ishrane. Potrebno je izbegavati namirnice na koje se ispostavi u testu da ste netolerantni u periodu od 3 meseca. Vidno poboljšanje je nakon mesec dana. Ovaj test namenjen je osobama preko 18 godina.
Intolerancija na hranu
Cena testa intolerancije na hranu je 16.500,00 dinara. Nije potrebno zakazivanje. Rezultati testova dobijaju se nakon 7-10 dana.
Neophodno je razlikovati dva pojma, odnosno dve kliničke manifestacije: Alergija na hranu – proces posredovan IgE antitelima protiv proteina hrane i manifestuje se brzom uzročno posledičnom reakcijom. Intolerancija na hranu je reakcija na hranu koja može da izazove neprijatne simptome i vezuje se za mnoga hronična stanja. Nije verovatno da će intolerancija na hranu da ugrozi život, ali može značajno promeniti kvalitet života. Dok manje od 2% populacije pati od alergija, procenjuje se da više od 35% populacije pati od netolerancije na hranu. Ona može da ugrozi bilo koga u bilo kom starosnom dobu, ali pošto se simptomi često javljaju tek posle izvesnog vremena od uzimanja hrane, otkrivanje problematične hrane može da bude teško bez korišćenja novih laboratorijskih testova. Na primer, mleko ili hleb pojedeni jednog dana mogu da izazovu bolove u zglobovima tri dana kasnije. Neke intolerancije na hranu mogu da budu izazvane nedostatkom enzima ili hemijskom preosetljivošću, dok druge predstavljaju reakciju imunog sistema i stvaranjem specifičnih IgG antitela na određenu namirnicu. Intolerancija na hranu se povezuje sa brojnim hroničnim stanjima i simptomima, koji uključuju sledeće:
- Gastrointestinalne tegobe – Gastritis, nadimanje, sindrom iritabilnog creva, dijareja, opstipacija, malapsorpcija.
- Neurološke smetnje – Glavobolja, migrena, vrtoglavica.
- Dermatološke promene – Akne (kod odraslih), ekcem, svrab kože, osip.
- Bolovi u zglobovima i mišićima – Od atipičnih bolova i otečenosti zglobova do reumatoidnog artritisa, fibromijalgija.
- Psihološke smetnje – Hronični umor, nesanica, depresija, anksioznost.
- Respiratorne tegobe – Astma, rinitis-može se preklapati sa alergijskim procesom.
- Problemi kontrole telesne težine.
Test obuhvata 90 namirnica i namenjen je osobama svih uzrasta.