Ginekologija
Ginekologija je grana medicine koja se bavi otkrivanjem i lečenjem bolesti ženskih polnih organa i usko je povezana sa akušerstvom, koje proučava i prati promene u ženskom telu vezane za trudnoću i porođaj, od momenta začeća do kraja postpartalnog perioda. U Poliklinici “Kuća Zdravlja” možete uraditi kompletnu ginekološku dijagnostiku, preventivne preglede, savetovanje i lečenje.
Specijalistički pregled ginekologa bazira se na anamnezi, kliničkom pregledu spoljašnjih i unutrašnjih ženskih polnih (genitalnih) organa u cilju formranja saveta vezanih za reproduktivno zdravlje žene, preporuke za dalje lečenje (ukoliko postoji potreba) i predloga o eventualnoj dodatnoj dijagnostici.
Obavljanje preventivnih ginekoloških pregleda je važno, jer se na vreme mogu primetiti i najmanje promene koje ukazuju na bolest reproduktivnih organa i započeti lečenje.
Uzimanja briseva za bakteriološku (vaginalni sekret), citološku (Papanikolau test) i virusološku analizu i predstavljaju značajnu dopunu ginekološkom pregledu i dijagnostici.
Kolposkopija je pregled grlića materice, vagine i spoljašnjih genitalija, uz pomoć instrumenta-kolposkopa, koji uveličava 10-60 puta i omogućava preciznije uočavanje eventualnih promena.
Radiotalasi u ginekologiji primenjuju se za lečenje polnih bradavica-kondiloma i promena na grliću materice.
Elektrokauterizacija, termokauterizacija, krioterapija, LOOP ekscizija i biopsija vrše se u ambulantnim uslovima, kao i aplikacija i uklanjanje intrauterinog uloška i ostale lokalne intervencije i terapije.
Ginekološki ultrazvučni pregled je dijagnostička procedura koja upotpunjuje ginekološki pregled i koja omogućava posmatranje organa male karlice. Može da se vrši preko stomaka ili transvaginalno. Na ovaj način se mogu definisati položaj, veličina, izgled, građa i položaj tela i grlića materice, jajnika i jajovoda.
Ultrazvuk u trudnoći primenjuje se u dijagnostici trudnoće, praćenju rasta i razvoja fetusa i otkrivanju eventualnih nepravilnosti trudnoće.
Ultrazvučno merenje vratnog nabora ploda (NT-nuhalne translucence) radi se između 11. i 14. nedelje trudnoće ili kada je dužina ploda između 45 mm i 84 mm. Nuhalna translucenca je kolekcija tečnosti na vratu ili leđima ploda i pomoću ultrazvuka se vrši merenje u cilju ranog otkrivanja Daunovog sindroma.
Ekspertni ultrazvuk u trudnoći je jedan od najvažnijih pregleda u trudnoći koji omogućuje detaljan pregled svih organa i struktura ploda tokom drugog trimestra (između 22. i 24. nedelje). Uz ultrazvučni pregled rade se i sva doplerska merenja.
Pregledaju se: okoliš ploda (placenta-bazična debljina, zrelost i smeštaj), plodna voda (da li je ima uobičajeno, više ili manje) i pupčanik (broj krvnih sudova u pupčaniku i izgled pupčanika).
- broj fetusa (jedan ili više), fetalni rast (da li starost trudnoće odgovara vremenu izostanka menstruacije), fetalna proporcionalnost (da li su delovi fetusa: glava, trup, abdomen, ruke, noge proporcionalni sa starošću trudnoće i međusobno).
- fetalna srčana frekvenca (broj srčanih otkucaja u minuti i osobine srčanog rada) i pregled na fetalne anomalije (da li su pojedini delovi fetusa normalne građe ili nisu).
Kardiotokografija (CTG) je dijagnostička metoda pomoću koje se prate kontrakcije materice i srčana radnja ploda. Test pruža informacije o snabdevanju ploda kiseonikom. Najčešće se koristi u trećem trimestru trudnoće a nakon navršene 36. nedelje trudnoće preporuka je da se CTG radi jednom nedeljno ili češće.
Ginekološki tim Poliklinike “Kuća Zdravlja”:
- dr Vera Kovačević
- dr Sandra Vidaković
- dr Gabor Palotaš