Kardiologija
Lekar internista-kardiolog određuje sliku stanja Vašeg srca. Poželjno je da osobe u zrelom dobu, čak i kada ne osećaju tegobe, obave preventivni kardiološki pregled, bar jednom godišnje.
Poliklinika Kuća zdravlja pruža kompletnu kardiološku dijagnostiku koja uključuje:
Pregled kardiologa
obuhvata stručno vođen razgovor sa pacijentom - radi dobijanja podataka o tegobama i faktorima rizika, fizikalni pregled srca, magistralnih krvnih sudova i pluća, kao i opšti internistički pregled. Vrši se merenje krvnog pritiska i EKG snimanje. Kardiolog tumači laboratorijske i druge nalaze iz medicinske dokumentacije, postavlja dijagnozu, daje preporuku za lečenje ili sprovođenje dodatnih dijagnostičkih procedura, ili pak koriguje postojeću terapiju.
Ultrazvuk sa Dopplerom srca (Ehokardiografija)
Ehokardiografija je nezaobilazna, bezbedna i neinvazivna kardiološka metoda. Pruža podatke o stanju srčanog mišića, srčane kese, zalistaka, pritisaka u srčanim šupljinama, protoka krvi kroz srčane ulaze i drugih parametara. Ultrazvučni pregled detektuje promene tkiva, koje ukazuju na preživljeni infarkt tj prikazuje snagu srčanog mišića i izražava se kao EF (ejekciona frakcija).
Color Doppler tehnikom dobija se vizuelni prikaz protoka krvi kroz komore i pretkomore, krvne sudove i takav prikaz daje podatke o funkcionalnom stanju krvotoka o postojanju suženja i drugh oštećenja.
Transezofagealni eho srca (TEE)
Transezofagealna ehokardiografija je vrsta tehnike snimanja, koja detaljnije od standardnog transtorakalnog ultrazvuka, stvara slike Vašeg srca i arterija. Procedura se obavlja plasiranjem sonde u jednjak do nivoa srca. Na taj način se, zbog blizine, srčane strukture bolje vide.
Test opterećenja (Ergometrija)
Predstavlja metodu kojom se potvrđuje ili isključuje postojanje oboljenja srca u smislu smanjenja srčane rezerve, odnosno, zakrečenja krvnih sudova srca. Registruje se poremećaj srčanog ritma pri naporu, porast krvnog pritiska, otkriva se deo srca koji u opterećenju dobija manji dotok krvi.
Stres ehokardiografija
Neinvazivna dijagnostička metoda koja otkriva ishemiju miokarda registrovanjem poremećaja kontraktilnosti leve komore izazvanog stresom, na osnovu poređenja ehokardiografske slike pre i tokom stresa koji se izaziva u kontrolisanim uslovima, postepenim davanjem infuzije Dobutamina.
Koristi se kod bolesnika koji su preboleli infarkt miokarda, nakon kardiohiruškog premoštavanja bypass-om ili nakon implantacije stentova, posebno ukoliko revaskularizacija nije kompletna, kod bolesnika sa blokovima grana, WPW, nespecifičnim ST-T promenama i kod svih onih koji iz raznih razloga, ne mogu da izvedu test fizičkog optetećenja.
Ovim testom, omogućeno je praćenje rada srca na dva načina: putem EKG-a i ultrazvuka srca. Testom može da se utvrdi značajno zakrečenje arterija srca i pre nego što se razvije teže stanje, na primer, infarkt miokarda. Može da potvrdi anginu pektoris, na osnovu čega se pacijent indikuje za koronarografiju i eventualnu revaskularizaciju srca (putem PCI i stentova ili bypass-om). Kod pacijenata koji već imaju imaju ugrađene stentove ili bypass, utvrđuje se prohodnost, tj.stenoza stentova ili graftova i potreba za novom rekoronarografijom, ili se prati i efekat dosadašnjeg lečenja bolesnika. Takođe, procenjuje se i potreba za operacijom aortnog zalistka, koji je granično sužen, posebno kod bolesnika koji imaju smanjenu pumpnu funkciju srca.
Farmakološki stres ehokardiografski test je korisniji i validniji od klasičnog testa opterećenjem (ergometrija), koji je prvi izbor kod sumnje na koronarnu bolest. Metoda ima visok stepen bezbednosti, jer se sve vreme testa prati srčani rad, krvni pritisak, simptomi pacijenta, EKG i rad srca ultrazvukom. Sam test traje od 30-45 minuta a na kraju se daje antidot Dobutaminu, Presolol, kojim se srce vraća u prvobitno stanje.
Holter EKG 24 sata
Predstavlja uređaj kojim se prati rad srca. Ukoliko nisu detektovane nepravilnosti koje bi bile u skladu sa simptomima koje pacijent navodi, pacijentu se postavlja Holter EKG. To je uređaj veličine tranzistora, postavljen pacijentu oko pojasa, koji snima rad srca u kućnim uslovima tokom 24 h. Na taj način je omogućeno utvrđivanje situacija koje potenciraju pogoršanje kod postojećih bolesti srca ili otkrivanje promena koje, dotatašnjim metodama ispitivanja, nisu registrovane. Veoma važne informacije dobijaju se kod poremećaja srčanog ritma.
Monitoring krvnog pritiska 24 sata
Omogućava automatsko praćenje krvnog pritiska. Merenje se vrši na svakih 15-30 minuta tokom 24 časa. Dobijaju se informacije o činiocima koji dovode do porasta krvnog pritiska, registruju se oscilacije, vrednosti pritiska tokom noći, što daje smernice u određivanju vrste poremećaja i dalje terapije. Takođe može da ukaže na postojanje psihičkih faktora i uticaja stresa koji doprinose povišenju krvnog pritiska. Kardiološki tim Poliklinike “Kuća Zdravlja”:
- prof. dr sc. med. Ljiljana Jovović - ekspertni ultrazvuk i stres ehokardiografija
- dr sc. med. Živojin Jonjev - kardiohirurg (laserska operacija vena), IKVB Sremska Kamenica
- mr sc. dr Miroslav Bikicki - interventni kardiolog, IKVB Sremska Kamenica
- dr Saša Dželebdžić -interventni kardiolog
- dr Branislav Vidačić - internista-kardiolog
- dr Ivana Pletikosić- internista-kardiolog
- dr Nenad Đuketić - internista-kardiolog, stres ehokardiografija
- dr Marina Mićević - internista-kardiolog, stres ehokardiografija