Neurologija, neuropsihijatrija
Neurologija je grana medicine koja se bavi djagnozom i lečenjem bolesti nervnog sistema koji čine: mozak, kičmena moždina i periferni nervi i mišići
Specijalistički pregled neurologa obuhvata anamnezu, uvid u medicinsku dokumentaciju i klinički, neurološki pregled kojim se ispituje hod, ravnoteža, rad moždanih nerava, refleksi, senzibilitet, spretnost pokreta, na osnovu kojih postavlja dijagnozu bolesti, propisuje terapiju ili predlaže dodatne dijagnostićke pretrage.
Bolesti koje se najčešće dijagnostikuju i leče u neurološkoj ambulanti su: glavobolja, vrtoglavica, neuralgija, epilepsija, poremećaji moždane cirkulacije, moždani udar sa posledicama, demijelinizacione bolesti (multipla skleroza), neuromišićne bolesti, bolesti ekstrapiramidnog puta (intencioni tremor, bolest nemirnih nogu, Parkinsonov sindrom i bolesti lokomotornog aparata (ishialgie, torticolis).
Neurološki pregled sa color dopplerom vrata sprovodi se u cilju ispitivanja protoka krvi, odnosno može da ukaže na poremećaj cirkulacije. Predstavlja važnu dijagnositčku proceduru kod pacijenata sa sumnjom na suženje (stenozu), začepljenje (okluziju), proširenje (aneurizmu) i druge karakteristike krvnih sudova.
EMNG (Elekromioneurografija ) je neurofiziološka metoda kojom se meri stanje prefernih nerava i mišića. Pregled je nezaobilazan u dijagnostici polineuropatija, miopatija, poremećaja nerava na nivou vratnog i slabinsko - krsnog dela kičme, poremećaja mišića lica, obolenja motornog neurona i svim ostalim slabostima pojedinačnih nerava ili mišića.
Prostigminski test je dijagnostički test koji se koristi kod sindroma oštećenja neuromišićne transmisije
Neurološki tim Poliklinike “Kuća Zdravlja”:
- mr sc.med.dr Lujza Dokić Sudarević
- dr Livija Despenić
- dr Nada Rašuo Bosnić
- dr Jovana Stijović
Psihijatrija
Psihijatrija je grana medicine koja se bavi dijagnozom i lečenjem mentalnih bolesti i poremećaja.
Specijalistički pregled psihijatra obuhvata anamnezu, koja sadrži podatke o subjektivnim tegobama pacijenta, a ponekad i podatke od pratioca ili članova porodice, tzv heteroanamnezu. Osnovni dijagnostički instrument je psihijatrijski intervju, koji predstavlja specifičan, stručno vođen razgovor, pomoću kojeg se ocenjuje stanje pojedinih psihičkih funkcija, vrsta subjektivnih tegoba i postavlja odgovarajuća dijagnoza. Psihijatar procjenjuje emocionalno stanje bolesnika, proces razmišljanja, kognitivno funkcionisanje i testiranje realiteta. Često se, u cilju dijagnostike, pacijent upućuje na psihološko testiranje. Na temelju dobijenih podataka i opservacije ponašanja, postavlja dijagnozu, predlaže modalitet terapije i aktivno uključuje pacijenta u proces lečenja.
Lekarsko uverenje o psihičkom stanju obavlja se u slučajevima veštačenja mentalne sposobnosti za sačinjenje testamenta. Lekar u timu sa psihologom, koji obavlja psihološko testiranje, daje mišljenje o testatorskoj i poslovnoj sposobnosti.
Tim psihijatara Poliklinike “Kuća Zdravlja”:
- dr Snežana Šušljik
- dr Duško Špirta
- dr Gordana Inštitoris Pribić
Psiholog
Psihološki pregled prilagođava se individualnim potrebama i zavisi od vrste problema, starosti ispitanika, svrhe pregleda, razloga i zahteva upućivanja. Uvidom u medicinsku dokumentaciju i kroz razgovor s klijentom donosi se procena o opsegu i sadržaju pregleda, koji može biti izvršen kroz jedan ili više susreta.
Klinički pregled psihologa sa testiranjem sadrži procenu strukture ličnosti, intelektualnih sposobnosti i pamćenja. Kroz opsežni polustrukturisani intervju, psiholog individualno prilagođava bateriju testova, primenjujući testove licencirane od Društva psihologa Srbije.
Psihološki nalaz koji objedinjuje podatke prikupljene psihološkim ispitivanjem, može biti od velikog značaja u postavljanju dijagnoze i davanju smernica za dalje lečenje, najčešće psihijatrima ili neurolozima u diferencijalnoj dijagnozi, kod sumnje na neurodegenerativne bolesti ili otkrivanju psihičke podloge telesnih simptoma.
Koristi se, takođe i u slučajevima ostvarivanja prava i zaštite, kada su za to ispunjeni uslovi (invalidske komisije, procena radne sposobnosti, socijalna pomoć, tuđa nega i pomoć, procena sposobnosti za starateljstvo i dr)
Psihološka procena razvojnih problema obuhvata psihološku procenu dece, ispitivanjem intelektualnog nivoa i prisustva emocionalnih teškoća, problema u ponašanju ili adaptaciji na neke životne promene. Često su potrebni podaci o problemima dobijeni od roditelja ili staratelja.
Psihološko savetovanje i psihoterapija obavlja se po preporuci ili na lični zahtev, obuhvatajući širok spektar životnih teškoća, kriznih situacija,manifestacija nesigurnosti, strahova, patnje, besa, prevladavanja konfliktnih situacija i drugih problema koji predstavljaju teškoću u balansu životnog funkcionisanja.
Psihološko veštačenje podrazumeva primenu psiholoških metoda i tehnika u formiranju nalaza i mišljenja za potrebe suda.
Tim psihologa Poliklinike “Kuća Zdravlja”:
- mr sc. Biljana Đuketić
- Sandra Janić