PRP terapija
PRP terapija – matične ćelije iz sopstvene krvi-najbolja metoda lečenja artroza, povreda i bolnih sindroma
PRP terapija predstavlja revolucionarnu metodu, kojom se, na bezbedan i potpuno prirodan način, ubrzava oporavak i regeneracija tkiva nakon povreda i zapaljenskih procesa u zglobovima, mišićima, tetivama, ligamentima. Često se primenjuje u regeneraciji hrskavice u zglobovima.
Šta je PRP?
Tehnologija se zasniva na preradi sopstvene krvi pacijenta. Posebnim metodama izdvaja se krvna plazma bogata trombocitima (Platelets Rich Plasma-PRP) koja u sebi sadrži faktore rasta i druge supstance koje aktivno učestvuju u lečenju i obnavljanju oštećenog i obolelog tkiva. Ljudsko telo ima neverovatnu moć isceljenja i upotrebom sopstvenih trombocita, koristeći napredne medicinske tehnike, potpomaže se i ubrzava proces izlečenja.
Oblast primene:
Značajno mesto PRP terapija ima u lečenju degenerativnih oboljenja i oštećenja zglobova (koleno, kuk, skočni zglob), jer pospešuje obnavljanje zgobne hrskavice i na taj način dovodi do smanjenja bola, otoka, upale, olakšava pokretljivost, smanjuje ukočenost i poboljšava kvalitet života. Koristi se kod akutnih povreda ligamenata, tetiva i mišića, kao i kod hroničnih degenerativnih promena tetiva (“teniski lakat”, “golferski lakat”, “Ahilova tetiva” ).
PRP ubrzava zarastanje hroničnih rana, kostiju posle preloma i skraćuje vreme oporavka posle operacije.
Broj indikacija se ubrzano povećava a svojstvo obnavljanja i regeneracije tkiva našlo je primenu i u estetskim procedurama. Podmlađivanje kože, PRP metodom predstavlja najbezbedniji način podmlađivanja, jer se koristi sopstvena krv i ne postoji rizik od bilo kakve alergijske reakcije.
Stanja u kojima se metoda ne primenjuje
Tretman ne sme da se primenjuje kod osoba obolelih od malignih oboljenja, sistemskih oboljenja krvi i akutnih infekcija.
Kod nekih stanja je moguća primena ali uz adekvatnu pripremu pacijenta (Autoimuna oboljenja koštano-zglobnog sistema, hronična oboljenja jetre i bubrega, operativne intervencije u poslednjih 30 dana, pacijenti na antikoagulantnoj terapiji, primena kortikosteroida 4-6 nedelja pre intervencije, primena NSAI lekova u poslednjih 7 dana (brufen, ibuprofen, naproksen, ketonal, voltaren, advil, aspirin, andol itd.)
Način izvođenja PRP metode:
Procedura se vrši u ambulantnim uslovima, poštovanjem principa sterilnog rada. Pacijentu se uzima određena količina krvi iz vene, koja se zatim obrađuje u posebnom uređaju namenjenom za derivaciju PRP-a. Dobijena plazma bogata trombocitima i faktorima rasta se injekcionim putem ubrizgava u oštećeno ili povređeno tkivo. Procedura u proseku traje 15-30 minuta. Posle intervencije pacijent se vraća redovnim aktivnostima.
Bezbednost:
Procedura spada u veoma bezbedne intervencije. Moguće su manje neugodnosti tipične za davanje bilo koje vrste injekcije (kratkotrajni bol, krvarenje, crvenilo i otok na mestu uboda).
Zbog toga što se uzima i obrađuje krv pacijenta, nema imunobioloških prepreka u primeni, niti rizika od transmisivnih bolesti.
Za razliku od injekcija kortikosteroida nema rizika od lokalnog slabljenja tkiva i posledičnih ruptura tetiva, ligamenata i mišića.
PRP metoda je naročito popularna kod sportista. jer omogućava brz oporavak oštećenog tkiva i dozvoljava povratak sportskim aktivnostima znatno ranije u odnosu na druge terapijske opcije.
U Poliklinici Kuća Zdravlja koristi se tehnologija renomiranog švajcarskog proizvođača Regen Lab i Arthrex vodećih snabdevača tehnologije za proizvodnju autologne plazme sa puno trombocita. Plazma terapiju izvodi dr Jovica Poznan, specijalista ortoped.